Шляхи впровадження козацької педагогіки

Рисунок4Сьогодні в багатьох регіонах України почалося активне відродження козацьких виховних традицій. Знаменно, що водночас із цим, у 1991 році, з’явилася ідея створення всеукраїнських дитячих і юнацьких організацій, які б розгортали свою діяльність на багатогранних козацьких традиціях. Вони (гурти, загони та інші об’єднання) вже діють у ряді шкіл, і це відрадне явище розгортається вшир і вглиб. У своїй діяльності молодіжні козацькі осередки керуються національною ідеологією, філософією, світоглядом та іншими складовими духовності.

Один із головних напрямів втілення в життя козацької педагогіки – дослідження і практичне відродження військово-спортивного мистецтва наших предків. Сучасних учнів захоплює військова стратегія і тактика козаків. Відродження традицій фізичного загартування козаків забезпечить зміцнення здоров’я дітей.

На високий теоретичний і практичний рівень треба поставити пізнання і відродження традицій козаків як мудрих хліборобів, умілих орачів, господарів землі, зберігачів і примножувачів рукотворних скарбів рідного краю, його природних багатств.
Рисунок5Потребують практичного відродження козацькі мистецькі традиції кобзарства, лірництва, гуртового співу, танцю, дотепного влучного слова, різьбярства, іконопису, а також ремесел і промислів – бондарства, гончарства, ковальства, лимарства, чинбарства, стельмахування тощо. З цією метою доцільно організовувати різноманітні мистецько-трудові об’єднання, майстерні, залучати на допомогу учням народних майстрів, спеціалістів.
 На особливу увагу заслуговують вивчення і застосування на практиці козацьких знань – народної медицини, астрономії, агрономії, метеорології, кулінарії, а також пізнання сутності й особливостей козацької ідеології, філософії, світогляду, моралі, етики, характеру, правосвідомості як вищих виявів українського національного духу.
Козацька педагогіка передбачає проведення індивідуальної, групової і масової культурно-просвітньої роботи, спрямованої на те, щоб кожен учень – член козацького осередку систематично займався самопізнанням і саморегулюванням, розвивав свої здібності й можливості на радість і користь собі, людям, Україні.
Яскравим прикладом впровадження козацької педагогіки в сучасну систему виховання є всесвітньовідома течія, що має назву «Хортинг». Коротке повідомлення для вас підготували Пасічник Владислав та Бутенко Євген.

 Слово « xортинг » походить від назви відомого у світі славетного острова Хортиця , де була розміщена Запорізька Січ, яка відіграла прогресивну роль в історії українського народу. Ідея виникнення хортингу, як комплексної системи самовдосконалення особистості , заснована на фізичному , морально – естетичному і духовному вихованні , нерозривно пов'язана з відродженням давніх народних традицій. У старі часи на Запорізькій Січі , серед козаків були популярні змагання з майстерності володіння вогнепальною та холодною зброєю , кулачного бою і боротьби , що давало можливість козакам відточувати свою майстерність. Завдяки військовому вишколу та підготовцi , козаки були грізною силою , з якою рахувалися і побоювалися більшість європейських держав. Національна гордість, ставлення до військової підготовки , виховання характеру , поліпшення майстерності та дух переможців наших козаків були взяті за основу при створенні хортингу як виду спорту.

І в наші дні слово Хортиця асоціюється з лицарством , відвагою і вихованням могутніх і гідних чоловіків. Саме тому спортивне єдиноборство « Хортинг » названо на честь Хортиці – історичного центру козаків. Хортинг – це спортивний і духовний розвиток суспільства на основі традиційних духовних цінностей українського народа.Хортинг – це вид бойових єдиноборств , де оцінюється ударна і кидкова техніка , атака і захист , де карають за боягузтво і заохочують за сміливість.
 Основне завдання хортингу – популяризація та підвищення ролі фізичної культури і спорту, патріотичне виховання , привчити дітей і юнацтво до здорового способу життя , відволікти їх увагу від шкідливих звичок , виховання особистості в дусі добропорядності , патріотизму та любові до своєї Батьківщини .
Нещодавно була створена Всесвітня Федерація Хортингу – WORLD HORTING FEDERATION , Популярність цього виду спорту в Україні і в світі постійно зростає. Офіційні заявки про вступ до цієї міжнародної організації вже подали понад 20 країн світу , серед яких – Сполучені Штати Америки , Куба , Греція , Німеччина , Японія , Монголія , Іран , Азербайджан , Казахстан , Північна Корея , Латвія , Молдова.