Л.С. Виготський та його школа

Л. С. Виготський помер давно – в 1934 році. І дуже рано – в 37 років, від туберкульозу. Смерть позбавила його від репресій. Але його твори були заборонені. І лише в останні десятиліття почали повертатися його книги: шеститомне зібрання творів, “Психологія мистецтва”, “Педагогічна психологія”, “Мислення і мова” та інші. Тепер його роботи видані у багатьох країнах.

Починаючи з 1960-х рр. вчений світ заново переживає відкриття психолого-педагогічних ідей видатного мислителя, їх надихає вплив, що відкриває нові перспективи в науковій і практичній роботі. Американський психолог Дж. Верч зазначив: “Багатьом може здатися іронією долі, що ідеї Виготського стали настільки плідні для людей, віддалених від нього в часі, просторі, політичній системі. Розглядати це як парадокс? Напевно, це швидше надихаючий приклад того, як людський геній може долати історичні, соціальні і культурні бар’єри”.

Не тільки вчення Виготського, але і його життєва доля приваблюють нас сьогодні, бо людина, що прожив 37 років і працював в психології всього 10 з них, здійснив науковий подвиг – створив новий науковий світогляд в психології, проявив себе як новатор у різних її галузях.

Лев Семенович Виготський народився 17 (5) листопада 1896 р. Вважається, що рід Виготських походить з містечка Вигодово в Білорусі. Досить рано Виготський замінив букву “д” у написанні свого прізвища на літеру “т”, заявивши, що його прізвище ніякого відношення до вигоди не має. Його батько був банківським службовцем. Мати збиралася стати вчителькою, але доля розпорядилася інакше: все її життя була присвячене вихованню власних дітей, – їх було вісім. Лев був другим. Батько Виготського організував у Гомелі міську публічну бібліотеку. В будинку любили театр і знали літературу, глибоко цікавилися філософією, психологією та педагогікою. Все життя сім’ї прикрашала атмосфера творчості.

У 1913-1917 рр. Лев Виготський навчався на юридичному факультеті Московського університету і одночасно в 1914-1917 рр. був студентом історико-філософського факультету університету Шанявського. ЧИТАТИ ДАЛІ